Technologia

O technologii

Biogazownia w Sokółce będzie wykorzystywać do produkcji energii wyłącznie odpady produkcji rolniczej, takie jak:

  • Pomiot kurzy

  • Obornik bydlęcy

  • Wywar pogorzelniany

oraz odpady z ubojni drobiu:

  • osady pościekowe i flotacja

  • pióra

które do tej pory były uciążliwe i bardzo kosztowne w utylizacji. Wykorzystanie najnowszej technologii pozwoli w sposób bezpieczny dla środowiska zamienić wyżej wymienione odpady na energię, ciepło oraz cenny nawóz.

Jak to działa?

Wszystkie odpady przyjmowane są do zbiornika wstępnego mieszania gdzie zostają wymieszane, aż do uzyskania jednorodnej konsystencji. Wymieszany substrat będzie przepompowywany do dwóch głównych zbiorników fermentacyjnych, gdzie poddawany będzie intensywnemu kontaktowi z bakteriami produkującymi biogaz. Wyprodukowany biogaz uchodzi z układu fermentacji dzięki nadciśnieniu, a wykorzystany substrat zamieni się w cenny nawóz, który po obróbce w separatorze trafi do okolicznych rolników. Oczyszczony biogaz trafia do układu kogeneracji, zwanym również systemem skojarzonej gospodarki energetycznej systemem elektrociepłowniczym – generującym zarówno ciepło jak i prąd.

przepłwy technologiczny www

W celu zapewnienia maksymalnego bezpieczeństwa i najwyższej jakości wyrobu końcowego, instalacja technologiczna biogazu sterowana jest programowo. System sterowania procesem ze zintegrowanym logicznym sterownikiem procesu do sterowania programowo to jeden z najnowocześniejszych, profesjonalnych systemów dostępnych w obecnej chwili.